Jak wybierać agencje reklamowe

Handel i reklama w internecie

Jak wybierać agencje reklamowe

jak wybrać agencję reklamową

Agencja reklamowa czy agencja interaktywna?

Agencje reklamowe w cyfrowym  świecie, zwane są agencjami interaktywnymi i specjalizują się w reklamowaniu usług i produktów swoich klientów, kanałami marketingu cyfrowego. Zwykle Agencja Interaktywna jest młodą firmą, powstałą na fali internetowych trendów. Dobra agencja reklamowa będzie w stanie Ci pomóc w wyborze najskuteczniejszych dla Twojej firmy kanałów reklamowych, nawet, jeśli sama nie będzie się w nich specjalizować.

W tym momencie powinieneś pochylić się właśnie nad tym zagadnieniem – odpowiednie kanały reklamowe dla Twojej firmy – zapewne będzie to reklama w Google, być może Facebook i Instagram, a może jesteś producentem i chcesz wynieść swoje produkty na wyższy poziom, emitując swoje spoty reklamowe w YouTube? Tak naprawdę idąc do agencji reklamowej, pomimo wszystko powinieneś już wiedzieć, czego dokładnie potrzebujesz, ponieważ wszystkie firmy reklamowe działają w schematyczny sposób, który z kolei dosyć często rozmija się z interesem Twojej firmy.

agencja reklamowa

New Business Manager

Dlaczego to takie ważne? Kontaktujesz się z agencją reklamową lub agencją interaktywną, po drugiej stronie spotykasz miłego człowieka, który ochoczo będzie proponował Ci przeróżne, popularnie w jego agencji rozwiązania, zachęcając Cię do skorzystania z nich. Będzie to New Business Manager lub mówiąc wprost – Przedstawiciel Handlowy. Jego celem jest sprzedaż usług osobą takim jak Ty i nigdy nie spotkałem się z tym, by handlowiec zrezygnował z klienta, gdy oferowane przez jego firmę reklamową usługi nie były dla niego najlepszym rozwiązaniem. Dlatego tak ważne jest byś jeszcze przed kontaktem z agencjami reklamowymi, wiedział dokładnie czego potrzebujesz. W innym wypadku ulegniesz którejś z miłych osób, a ona wepchnie Ci najbardziej dochodowy dla jej agencji pakiet.

Skąd masz wiedzieć czego chcesz skoro się na tym nie znasz? Pytaj, czytaj, rozmawiaj i/lub wykup konsultacje u eksperta. Zrób wszystko, by nie dać się wpuścić w kanał handlowcowi z firmy reklamowej, który prześle Ci majestatyczne, ale w praktyce nic nie znaczące liczby i wykresy, zapewniając Cię przy tym, że i u Ciebie będzie super i w ogóle. On dobrze wie, że po podpisaniu umowy z jego agencją reklamową, nie będzie musiał się przed Tobą z niczego tłumaczyć. Dlatego właśnie Ty musisz wiedzieć dokładnie czego potrzebujesz i  sprowadzić handlowców do roli oferentów, których zadaniem będzie przedstawienie Ci warunków współpracy z ich firmami reklamowymi.

agencja interaktywna

Certyfikaty

Ważne jest by osoba – specjalista ds reklamy, który będzie zajmował się Twoimi kampaniami reklamowymi (czyli rozdysponowywał Twoje pieniądze), miał aktualne certyfikaty potwierdzające jego kompetencje. Certyfikaty będziesz mógł potwierdzić w personalnym profilu u danej firmy wystawiającej te certyfikat (Certyfikaty Google są dostępne online i wyglądają tak: link do mojego profilu w Google). Zarówno Facebook jak i Google wystawia certyfikaty, które można zdobyć po ukończeniu kursu i zaliczeniu egzaminów. Nie pozwól osobie niekompetentnej na trwonienie Twoich pieniędzy – czyli naukę Twoim kosztem, upewnij się, że ten konkretny specjalista, którego znasz z imienia oraz nazwiska i który zajmuje się Twoimi kampaniami, ma aktualne certyfikaty dla kanałów reklamowych w których prowadzi Twoje kampanie.

Często zdarza się, że agencje reklamowe mają kogoś, kto ma certyfikaty, ale całą robotę i tak odwalają studenci na praktykach – nie tędy droga. Dobra agencja reklamowa da Ci bezpośredni kontakt to specjalisty, który będzie zajmował się Twoimi reklamami, a którego kompetencje będziesz mógł potwierdzić.

Umowy

Standardem na rynku są umowy zawierane na czas określony – trzy miesiące.  Jeśli umowa jest „dziwnie” skonstruowana w tej kwestii, poproś o opinię prawnika. Zwłaszcza, jeśli agencja interaktywna wspomina w niej o jakichkolwiek karach umownych, które miały by dotyczyć Twojej firmy.

Koszty – czyli ile to kosztuje.

Standardem na rynku jest co miesięczna prowizja naliczana od wysokości budżetu reklamowego i zazwyczaj wynosi ona 30% budżetu reklamowego, z zastrzeżeniem kwoty minimalnej (czyli 30% wysokości budżetu, jednak nie mniej niż X zł). Zdarzają się również inne modele rozliczeniowe (np. CPS/CPL) niemniej należą one do rzadkości.

agencje reklamowe

Raportowanie

Przestrzegę Cię tutaj, widziałem wśród firm reklamowych modę na „kreatywne raportowanie”, dlatego, ważne jest byś sam miał możliwość potwierdzenia przesyłanych przez agencje reklamowe danych. Z tego powodu powinieneś mieć na swojej stronie internetowej wdrożonego Google Analytics oraz skonfigurowane „cele” które będą zwane również konwersjami. Dzięki analityce cyfrowej będziesz mógł sam ocenić efektywność kampanii reklamowych prowadzonych przez agencje interaktywne. Jednak aż nazbyt często się zdarza, że przedsiębiorcy „nie mają czasu” nauczyć się analizy tych danych. Rozumiem to, jednak w takim wypadku powinieneś wynająć niezależnego specjalistę który będzie co miesiąc robił taką analizę za Ciebie.

Agencja Reklamowa a jej wielkość

W przypadku agencji reklamowych, wielkość nie ma znaczenia. Nie sugeruj się również ich wielkimi klientami, którymi firmy reklamowe chwalą się na swoich stronach. Dla tych wielorybów mają one inne standardy obsługi.

Znam duże agencje reklamowe – korporacje, które jakość wykonywania usług, mają na najniższym możliwym poziomie, robiąc najmniej jak się da – od tak, byle by było. Znam też i malutkie agencje interaktywne, którym brak jest specjalistów i robią na „jak Bóg da, to coś z tego będzie”. Co wybrać? Skup się na osobie która będzie prowadzić Twoje kampanie, niech Ci udowodni, że jest kompetentna (posiada certyfikaty).

firma reklamowa

Jak zauważyłeś wybór agencji i obchodzenie się z nią, nie jest najprostszą z rzeczy i należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania, przynajmniej przez pierwsze miesiące współpracy. Ten stan wynika z pewnej patologii, którą nakręcają w dużej mierze i sami klienci – chcą mieć wykonaną usługę jak najtaniej, bo koszty marketingu internetowego traktują jak wyrzucanie pieniędzy. Agencje reklamowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom takich przedsiębiorców i oferują im usługi adekwatne finansowo do ich oczekiwań. Z drugiej strony widziałem też i kosmicznie wywindowane przez agencje interaktywne oferty, gdzie cena nijak się miała do późniejszej świadczonych usługi.

Dlatego wybierając agencję reklamową dla swojej firmy, kieruj się zdrowym rozsądkiem, nie wierz w okazje i promocje oraz kalkuluj i konsultuj.

Dziękuję za uwagę i proszę, pozostaw komentarz. Pozdrawiam!

Specjalista ds e-Commerce

Jeśli artykuł Cię zainteresował, podziel się swoją opnią w komentarzu poniżej. Zapraszam również do subskrypcji mojego Newslettera,.
A może jesteś zainteresowany reklamą swojej firmy w internecie?
Zapraszam do kontaktu mail: wilk.praca@gmail.com tel.: 667 383 500

 

Secured By miniOrange